Trakų vokės koplyčia vėl kaip Tiškevičių laikais

Šių metų sausio 24 d. pristatyti Trakų Vokės dvaro sodybos koplyčios - mauzoliejaus tvarkybos darbų projekto rezultatai, sulaukę didelio susidomėjimo – sausakimšoje koplyčioje vos tilpo visi norintys išgirsti apie sėkmingą projektą.

Projekto varomoji jėga - aktyvi bendruomenė

Bendruomenės pirmininkė Jadvyga Chludok akcentavo, kad koplyčia – vieninteliai seniūnijoje esantys maldos namai ir bendruomenei yra itin svarbūs ne tik kaip maldos, bet taip pat kaip susitikimų ir kultūros renginių vieta. Benduomenė visuomet rūpinosi koplyčia, tačiau prasta objekto būklė reikalavo rimtesnių tvarkybos darbų, kuriems finansuoti gauta 230 tūkst. eurų dydžio Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo ir Lietuvos valstybės parama pagal Kultūros ministerijos įgyvendinamą programą „Kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimas ir atgainimias“. Norint sėkmingai įgyvendinti projektą bendruomenei teko pasirūpinti beveik 26 tūkstančiais eurų nuosavo įnašo, kuriuos iniciatyvūs žmonės surinko iš savo lėšų.

Dideli pokyčiai per trumpą laiką

Sovietmečiu trąšų sandėliu buvusios koplyčios būklė buvo itin prasta. Koplyčioje dirbę UAB "Vilniaus restauratoriai" vadovas Sakalas Matuiza ir polichromijos restauravimo vadovas Vytautas Kubilius sutartinai teigė, kad pradėjus darbus paaiškėjo, jog pastato būklė dar blogesnė nei tikėtasi: įrantys pamatai, įdrėkusios sienos, nutrupėjusi sienų tapyba ir problemos, kurios pasimatė tik pradėjus tvarkybos darbus, buvo tikras iššūkis. Visgi bendradarbiaujant su tokia aktyvia bendruomene visos problemos buvo greitai išsprendžiamos ir objekto tvarkybos darbai vyko sklandžiai. Šiuo metu koplyčia visiškai sutvarkyta: pamatai apsaugoti nuo drėgmės, įrengta kritulių nuvedimo sistema, atkurta pažeista sienų tapyba, restauruotas fasadas bei jį puošiančios skulptūros, suremontuotas stogas, lubos ir sienos. Koplyčioje sutvarkyta šildymo sistema, tad bendruomenė pastate galės rinktis bet kuriuo metų laiku.

 

Globojamas Tiškevičių palikimas

Renginio metu grafų Tiškevičių giminės, kuriai priklausė Trakų Vokės dvaro sodyba ir koplyčia, atstovė, istorijos mokslų daktarė Lilijana Narkovič pristatė naujausią savo darbą – knygą „Tiškevičių koplyčia Vokėje“, kurioje pateikiama archyvinė bei kita su koplyčios istorija susijusi informacija. Autorė pabrėžė, kad šio leidinio nebūtų, jei ne Trakų Vokės bendruomenė, kurios aktyvistai ne tik įkalbėjo autorę imtis šio darbo, tačiau taip pat aktyviai padėjo rengiant knygą, ieškant informacijos bei verčiant knygą į lietuvių kalbą.

Koplyčios tvarkybos darbams vos pasibaigus bendruomenė jau kuria naujus planus. Bendruomenės pirmininkė atskleidė, kad šiuo metu intensyviai planuojama koplyčios atšventinimo ceremonija bei rengiama paraiška grafų Tiškevičių sarkofagų restauravimo darbų finansavimui gauti.

Pagal EEE finansinio mechanizmo programą „Kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimas ir atgaivinimas“ šiuo metu Lietuvoje tvarkoma 19 vertingų kultūros paveldo objektų, kurie visuomenei duris atvers 2016-2017 metais. Daugiau informacijos apie programos lėšomis finansuojamus projektus: www.facebook.com/EeaGrantsLithuania .

Daugiau informacijos apie Trakų vokės projektą LRT Panoramos reportaže (nuo 12 minutės) >>>

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bendraukime
Bendraukime
Bylos dydis iki 5 Mb. Leidžiami formatai:
PDF, JPG, PNG, DOC, DOCX